Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Страница 3 из 15 Предыдущий  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Следующий

Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  auras в Вс Апр 07, 2013 9:46 pm

Первое сообщение в теме :

Pe 12 04 2013 ne vom starui sa fim prezenti la protest. Admin daca nu puteti sa veniti la protest din diferite motive ,poate trimiteti pe cineva in locul D-tra, sa fim mai multi.La toti organizatorii va multumim, pentru ceia ce faceti.Oameni buni va asteptam ,sa fim cit mai multi la proteste.

auras
Гость

Вернуться к началу Перейти вниз

apartament

Сообщение  Arsenii в Чт Дек 25, 2014 2:11 pm

069526348

Arsenii
Гость

Помогите разобраться

Сообщение  Арсений в Чт Дек 18, 2014 1:49 pm

Всем добрый день, мой родственник несколько лет назад приобрел квартиру у Томайлы, сам живет в России. Объясните пожалуйста, что сейчас творится на стройке, я так понимаю, что начали снова строить.
Нужно что-то делать, когда достроят???
Из форума не могу понять, что происходит, не знаю молдавского.
Если есть желающие можем продать квартиру по номиналу, т.е. за сколько купили.
Пишите на почту (guzhvikсобакаgmailточкаcom) или на форуме.
Всем заранее благодарен.

Арсений

Дата регистрации : 2014-12-18

Посмотреть профиль

Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!! в Вт Дек 02, 2014 12:29 pm

eu am scris cerere ca sa ma transfer in casele cu 3 blocuri ....fiindca majoritatea cei de la SIS sunt in aceste case .. si cred ca pu ei in primul rind le vor face casele.... si-apoi pu celelalte 2 blocuri...cine stie cind le vor construi???Ori pierd ori cistig...am vrut sa reziliez contractul ...dar in contract totul e in interesul lor scratch

!!!
Гость

аааааа

Сообщение  Mu6KuH в Пн Дек 01, 2014 10:05 pm

кому интересно подойдите ла баец де ла будкэ или позвоните к ним в БУДКУ

Mu6KuH
Гость

1

Сообщение  SVETA в Пн Дек 01, 2014 8:54 pm

DAR DE CE SA CONSTRUIESC NUMAI 3 CASE DIN 5?

SVETA
Гость

sis

Сообщение  vassulka в Сб Ноя 29, 2014 4:16 pm

Din decembrie incep shi investorii de la SIS se acita banii a se mearga lukrul mai iute

vassulka
Гость

...

Сообщение  md1 в Сб Ноя 29, 2014 3:04 pm

ieri 28.11.2014 am vorbit cu maistrul de la constructie (прораб) care mia comunicat ca intradevar la santier sunt circa 20-25 persoane care muncesc de luni pina simbata(pina la masa), la intrebarea de ce asa greu merge lucrul a specificat că e cam slabă aprovizionarea cu materiale. Din spusele lui se asteapta ca se va rezolva shi cu aceasta si lukrul va merge mai cu spor...
----------------daka voi mai dispune ceva informatie voi mai posta...

md1
Гость

....

Сообщение  vasilake в Пт Ноя 28, 2014 9:48 pm

multumesc MI6KIH pentru macar ceva inf. ca de la inceputul lunii nimeni nimic nu a mai scris, ce se mai face acolo. dupa cum inteleg eu cu staruintele prezente a companiei, casele vor fi date in expluatare cam prin 2023. din foto de mai sus se vede ca in vecinatate se mai construiesc case. unde ei sint la etajele 6-7-8 cu turnatul betonului si in acelas timp merg lucrari de constructie la etajele de jos. dar la noi........

vasilake
Гость

аааааа

Сообщение  Mu6KuH в Пт Ноя 28, 2014 11:07 am

Был сегодня на стройке на улице -2 строители работают, кран работает, подняли на 3 зданиях по 2 этажа. С проекта КАСА ТА примерно 60 человек подписали соглашение с фирмой. Вот такой расклад на сегодняшний день

Mu6KuH
Гость

Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!! в Ср Ноя 19, 2014 6:00 pm

cei de la oficiu!!!!Poate lucrati si in zilele de simbata ca in timpul saptaminii nu putem veni!?Ar fi bine!!!!

!!!!
Гость

Сообщение  !!! в Вс Ноя 09, 2014 10:48 pm

pu VASAIAN!!!Daca se pun penalitatile tb sa se ia in consideratie care si cite cit au achitat pina acum unii au achitat de la 25% in sus din suma....cereti din acei care au mai putin de 25 % ... ca sa mergem toti intr-un pas.... study

!!!
Гость

penalitate

Сообщение  vasain в Сб Ноя 08, 2014 8:01 pm

da Cris, conform contractului nou semnat cu STROINVEST. creste penalitate 0.1 % pe zi, asta este destul de mult, FITI ATENTI

vasain
Гость

...

Сообщение  ----- в Пт Ноя 07, 2014 9:01 am

La asa un santier de mare lucreaza 3 oameni, poate in vreo 10 ani vor duce la bun sfirsit constructia,

-----
Гость

Poze noi de la constructie

Сообщение  Usera в Чт Ноя 06, 2014 4:07 pm

Salutare!
Azi se muncea vizibil mai bine. bounce

Ce priveliște

Usera
Гость

Сообщение  cris в Чт Ноя 06, 2014 12:35 pm

de contractul nou se are in vedere ca merge penalitate sau cum, ca eu nu vreau sa le mai achit un ban , dar nu am reziliat nici contractul , vreau sa vad daca contruiesc ceva , ei singuri au spus ca daca nu venim, il reziliaza singuri, a mai avut cineva asa situatie? cum au decurs lucrurile?

cris
Гость

cresc procente

Сообщение  vasain в Пн Ноя 03, 2014 1:57 pm

daca ati incheiat contractul si nu achitati ratele conform graficului, atunci daca nu mergeti sa-l reziliati creste penalitate cite 0.1 procente din suma ramasa

vasain
Гость

Сообщение  /// в Ср Окт 22, 2014 11:40 am

Лично я не вижу смысла расторгать с ними договор. Пусть сами его расторгают по своей инициативе. Они же сами говорят,что невозможно связаться с фирмой "Арго". А без нашего ведома,никто не сможет снять или переоформить наши квартиры в БТИ. Думаю,это уже в их интересах довести все до конца на взаимовыгодных условиях.
Честно говоря, очень сомневаюсь, что они намерены построить наши корпуса и не кинуть всех нас опять же. Тк без меня они мою квартиру не продадут,то зачем пороть горячку и бежать нести им деньги? Пусть построят, а там посмотрим.

///
Гость

111

Сообщение  aaa в Пн Окт 20, 2014 5:09 pm

makler.md/chisinau/real-estate/apartments/an/618380

aaa
Гость

Сообщение  Euuuu в Пт Окт 17, 2014 1:02 am

Cineva mai sus a scris can contractul de reziliere este tot pentru ei daca citiți bine contractul de la argo sunt aceleas condiții de reziliere reținerea a 5 % din suma si bani se dau doar daca se vinde apartamentul daca nu cind se da in exploatare si se intorc bani asa cum ati plătit in rate. Dar cinei in contract si cinei in acel de reziliere nu am tras nici eu atenție cas diferiți eu cit am fost acasa numai pe la butca lor imblam bă mia dat Adăugare la contract tipa cititil ca tre sa plece apoi in alta zi mam dus vreau sal reziliez miau dat iar sa citesc am citit am încheiat apoi hai in alta zi la notar apoi ei nu putea in ziua aceia si tot asa multe drumuri si ei contract de reziliere miau dat cu stampila lor dar totuși nam mai întărit la notar ca noi am plecat, este cineva care a reziliat si a fost si la notar. Sau la toți asa sa intimplat .

Euuuu
Гость

Lucrari

Сообщение  ! в Ср Окт 15, 2014 9:37 pm

Eu am trecut ieri seara pe la orele 5, oficiul era inchis insa pe santier se lucra.
Probabil luni nu aveau materialele pregatite

!
Гость

Сообщение  !!! в Ср Окт 15, 2014 9:09 pm

eu am fost luni la oficiu....n-am vazut pe nimeni din lucratori...erau numai acei de la oficiu....Poate era ajunul de hram si n-aveau chef de lucru confused

!!!
Гость

Сообщение  BETY! в Ср Окт 15, 2014 8:48 pm

Sinteti prea optimist! Merge lucrul cu viteza melcului. Poate prin 2030 vom vedea casele finisate!

BETY!
Гость

Constructia merge!

Сообщение  User в Ср Окт 15, 2014 3:49 pm

Vrem noi sau nu, dar constructia merge.
Хотим мы или нет, но стройка идет.
Iata si poze de azi

bounce

User
Гость

Сообщение  !!!! в Пн Окт 13, 2014 9:53 pm

am citit contractul de reziliere..si este facut tot in interesul lor..adica tb sa se gaseasca un nou investitor care va achita integral suma plus cu retinerea cheltuielilor administrative in marime de 10% din suma contractuala...Cine oare va cumpara apartamentul meu daca eu acuma tb sa achit cu 650 euro metru patrat????Si inca una ..contractul aditional este reprezentat de catre Sirghi,iar cel de reziliere de catre Marciuc Sveatoslav dia anul nasterii 1990 ..un oarecare tinar..... Contractele acestea sunt facute asa c-a sa nu mai dai de urma nimanui????????????????? affraid

!!!!
Гость

Achitarea ratelor

Сообщение  cazacmarin в Пн Окт 13, 2014 3:27 pm

Fiecare are parerea personala. Eu am zis cum eu ash proceda.
Ca shi fiecare dintre dvs eu tot am bagat o suma considerabila de bani in constructia acestor case.
Si nu imi a rezilia contractul cu sperantza obtzinerii banilor investitzi in vreo 10-15 ani...
Cine shtie ce valoare vor avea aceshti bani atunci ...
Asha macar am o mica, poate chiar f. mica sperantza ca ele se vor construi...
Shi pe cei indignatzi tot ii inteleg ... ca dupa plan era una, shi termenul cu darea in exploatare se mishca cu ani buni ... shi cine shtie care va fi cel real...
Doar ca in ceva trebuie sa credem...

cazacmarin
Гость

я с каса та

Сообщение  светик в Чт Окт 09, 2014 6:37 pm

ты не дашь ни копейки...другие ничего не дадут....а на что они будут строить нам дома?у нас остался последний шанс с этой строительной кампании которая нам хотят построить дома.--другого шанса у нас не будет....останемся у разбитого корыта ни с чем( и врядли кто то возметься еще строить нам)так что подумайте люди или мы должны им поверить или мы останемся вообще ни с чем

светик
Гость

Сообщение  !!! в Чт Окт 09, 2014 5:35 pm

asta si eu imi pun intrebarea ...eu sint in blocurile 4 si 5,adica nu sint in acele 3...oare voi avea eu apartament ca platesc regulat?????

!!!
Гость

Сообщение  /// в Чт Окт 09, 2014 12:09 pm

А я думаю,что они построят 3 дома для SIS,а там все и заглохнет. Нет тут никакой экономии делать двойную работу. Поэтому и контракты для SIS отличаются от наших,другие условия,другие обязательства. Пока не увижу,что мой блок построен-ни копейки не дам.

///
Гость

Achitarea ratelor

Сообщение  cazacmarin в Чт Окт 09, 2014 10:50 am

La mine situatia un pic e diferita. Eu am achitat o suma mai semnificativa initial(~21 mii Euro)
Acum deoarece posibilitatile nu sunt aceleashi ca catziva ani in urma, am scris 2 cereri prin care am rugat mutarea investitziei initiale pe un apartament cu o camera.
Shi din diferentza respectiva, sa achit prima rata de 10% din suma restanta apoi restul 29 de rate egale (shi 5 % la darea in exploatare).
Examinarea primei cereri a durat ceva... Daca mai precis, 2 luni cred. Poate un pic mai mult.
Prima oara, daca nu gresesc, am fost la ei in luna Iunie. Shi tocmai in Septembrie mi-au dat raspuns referitor la cererea scrisa.
Acum am mai scris o cerere, ca sa ma mute pe un apartament cu o camera shi mai ieftin. Eu nu shtiu daca va avea rezultat pozitiv sau nu cererea data.
In dependentza de decizia lor, eu voi lua decizia ce sa fac mai departe.

La moment, eu nu am incheiat nici un contract aditional cu ei. Am scris doar 2 cereri reieshind din posibilitatile financiare.
In cazul in care, cererea numarul 2 va fi acceptata, shi ma vor muta pe un apartament cu o camera - atunci voi incheia contractul aditzional, shi voi achita cele 29 de rate restante.

Cum a zis shi domnul Nicolai Mishkin in unul din mesajele precedente - nimic nu va costa sa va duceci sa scritzi propunerile, ofertele shi cererile DVS... Deci eu iam urmat sfatul reieshind din posibilitatile actuale.
Parerea mea personala: Daca lumea a investit 2500 Euro ce reprezinta prima rata a proiectului Casa Ta shi nimic mai mult, poate sa-shi 'bage piciorul' shi sa rezilieze contractul... Dar daca suma e f. mare shi e sub, sau depasheshte 10 mii euro, nu are sens ca sa reziliatzi contractul ... Mentionez inca odata ... asta e doar parerea mea personala!

cazacmarin
Гость

Сообщение  !!!! в Ср Окт 08, 2014 9:29 pm

d-le Marin...vreau sa va intreb ...dvs achitati regulat ratele?Ca din cite vad... acei care faceau publicitate pe acest forum nu platesc ratele,adica numai au incheiat contracul aditional,dar de platit inca se retin?!Eu personal am achitat 10%,dar mai departe nu stiu ce sa fac?!

!!!!
Гость

ma bucur

Сообщение  ma bucur в Ср Окт 08, 2014 8:28 pm

Imi pare bine ca sau inceput cu ADEVARAT ceva miscari la santier, dar rau ca asa de tirziu. cum se spune, mai bine mai tirziu decit nici odata. va rog mult de tot cine are posibilitate, puneti ceva fotografii de la santier aici pe forum. ca sa putem vedea si noi cum se misca constructia. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

ma bucur
Гость

Vinerea pe 3 Octombrie am fost acolo

Сообщение  cazacmarin в Ср Окт 08, 2014 4:23 pm

Buna la toti.

Vinerea pe 3 Octombrie am fost acolo. Din spuse, erau vreo 20-25 lucratori la shantier. Eu am vazut vreo 12-15 jos, care sudau/taiau/uneau/legau armatura.
Restul, presupun ca minimum vreo 10, erau pe acoperishul casei unde se ridica shi instala armatura ca sa toarne betonul. Eu de jos pe toti nu iam vazut, dar minim 3-4 am numarat cand am vazut ca intrau/ieshiau din butca de pe acoperishul acelui bloc.
Din cate am inteles, pana in Septembrie era problema cu "padriadcicu". De aia lucrul efectiv s-a inceput la sfarshit de August, inceput de Septembrie. Si ca plan s-a pus turnarea la 3 etaje pe luna. Ceea ce si a fost facut in luna Septembrie. Cate un etaj pe casa, in sens.
Deoarece macaraua ajunge doar pe 3 case, din cate eu am inteles, intai aceste 3 se vor construi pana la maxima inaltime a macaralei (aproximativ 12 etaje), apoi o vor muta la celelalte 2 cladiri shi acolo vor ridica acelashi numar maxim de etaje, si apoi vor schimba macaraua. Macaraua data are lungimea bratzului de aproximativ 42 metri. Cea de 60, care era shi turna pe toate 5 case odata, costa mult mai scump. Deaceea au decis ca sa mearga dupa acest plan. In scopul economisirii banilor.
Sper la toti sa ne fie intr-un ceas bun shi vor construi mai departe casele noastre.

cazacmarin
Гость

???

Сообщение  '''' в Сб Окт 04, 2014 3:09 pm

ce se mai vede pe la santier? a mai fost cineva pe acolo? mai fac ,,ABINUTELE'' celea ceva, sau se ocupa doar de sunat si de cersit bani? ce spune domnul Leonid?
mai scriti va rog ce nou e.

''''
Гость

Сообщение  !!! в Пт Сен 26, 2014 10:06 pm

am vorbit cu d-ul Leonid...la fel este descurajat de situatia care este... zice ca nu pot lua legatura cu directorul firmei , e in Rusia..si spune ca tb sa vina pe 10 oct.ca sa explice de ce merg incet lucrarile?!Cretu s-a asteptat ca vor fi mai multi care vor incheia contracte cu el ?! Eu i-am zis daca vor face miscari mai rapide noua firma,atunci oamenii vor veni sa incheie contracte,dar asa nu!!!Leonid zice ca sa-i propuna macar 3 blocuri sa le construiasca pu cei care au incheiat contracte sa nu avem noi de pierdut!?Nu stiu ce sa cred ,dar m-am descurajat complet,am sunat la firma le-am spus ca nu achit rata urmatoare pina nu vad o miscare...ei zic sa vin sa scriu cerere de retinere a platii.....Sunt hitri stiu ce sa ceara de la noi...I-am zis CA daca vin ... reziliez contractul,dar nu inca sa le scriu cerere de retinere?!Desteptii,parca ei sint sinceri cu noi?!M-am grabit sa platesc 10 % ,dar acuma imi pare rau...L-am intrebat pe d-ul Leonid,daca firma noua imi intoarce macar aceste 10%..el mi-am zis ca nu ,fiindca firma a luat fara voia SIS-lui banii din cont...asa ca cine stie daca voi mai vedea ceva?!Nimic nici de la ARGO,si nici de la FINSTROI Mad !?

!!!
Гость

аааааа

Сообщение  Mu6KuH в Пт Сен 26, 2014 8:06 pm

Сегодня видел заливали бетон с вышки На месте не был но с моста видно было

Mu6KuH
Гость

Ceva noutati de la domnul Leonid?

Сообщение  cazacmarin в Пт Сен 26, 2014 4:36 pm

Salutare tuturor.
Cineva mai devreme a scris ca ceva noutati de la d-l Leonid vor aparea pe parcursul acestei saptamani. Iata ca e Vineri ... shtie cineva ceva?
Poze sa-ntzeleg ca nu are sens de facut, ca in afara de macara shi 2-4 muncitori + 3 sau 4 de la butca + paznicu + dirigentele de shantier, nu mai sunt, nu-i asha?

cazacmarin
Гость

Сообщение  !!! в Чт Сен 18, 2014 12:15 pm

dar noi am fost mai increzuti...am si platit 10%....deacuma vreau sa reziliez contractul..m-am descurajat cu totul..cind o sa-mi intoarca banii nu stiu...daca e nevoie voi astepta si 10 ani sa-mi intoarca!!!

!!!
Гость

аааааа

Сообщение  Mu6KuH в Ср Сен 17, 2014 11:23 am

Я тоже подписал дополнение к контракту но денег пока не заплатил

Mu6KuH
Гость

d-l Nikolai (Mi6kin)

Сообщение  ===### в Вт Сен 16, 2014 8:02 pm

da domnul Nikolai ce mai face? El oare ce parere are de situatia data. dam bani si earasi nimic nu se face. doar ne uitam si asteptam Sad

===###
Гость

Сообщение  !!!! в Пн Сен 15, 2014 10:17 pm

am vorbit cu d-ul Leonid si-a spus sa-l sun undeva dupa 20 sept.sa ne spuna care-i situatia cu firma noua de constructie...tb sa se intilnesca cu directorul firmei sa ne spuna fac ei ceva cu constructia, investesc ceva in ea sau asteapta numai din partea noastra investire!?Si d-ul Leonid este dezamagit de situatia in care ne aflam No

!!!!
Гость

Сообщение  = в Ср Сен 10, 2014 9:10 am

Rezilierea contractului intradevar inseamna renuntarea de drepturi la apartament

=
Гость

Сообщение  euuuu в Сб Сен 06, 2014 4:34 pm

eu eri am fost pe la obiect se scoteau lemnul ferele de la etajul turnat, lucrau parca erau broscute tistoase, tare greu 2-4 oameni se vedeau pe constructie........am o intrebare la cei ce au reziliat contractul ati fost la notar si lati rezilia sau doar ati scris cerere, intreb deoarece daca mergi la notar sil reziliezi apoi mai esti proprietar pe apartament sau el revine in folosul companiei. as vrea sa stiu ce ati facut voi...

euuuu
Гость

Сообщение  !!! в Чт Сен 04, 2014 7:54 pm

cam putin lucru se vede...in comparatie cum vorbeau...in august tb sa fie ridicate cite 3 etaje la fiecare bloc scratch Ieri am vorbit cu d-ul Leonid ca sa-mi zica care-i situatia...el a spus ca totul merge anevoios...tb azi sa mearga la santier sa vada care-i situatia?Ati fost cineva astazi la santier,nu stiti ce-a fost acolo?

!!!
Гость

Poze de la santier

Сообщение  User1 в Чт Сен 04, 2014 3:39 pm

Poze de azi. Muncitorii parca faceau treaba. Sa vedem mai departe...

User1
Гость

eu miine merg la santier

Сообщение  euuuu в Чт Сен 04, 2014 2:40 pm

eu miine merg la santier sa vad ce se face acolo ca sa hotarasc da mai degraba cred ca reziliez contractul nu se munceste pe santier stau doar 2 la butca acolo asteapta bani miine am sa vad e la fel.....haidem sa facem o adunare

euuuu
Гость

asa si stiam ca...

Сообщение  ***88*** в Вт Сен 02, 2014 9:20 pm

dar eu vam scris ceva mai inainte. ei se apuca de constructie din luna martie. au trecut mai mult de cinci luni si nu sa mai construit nimic. sau tinut de sunat si de scos bani din oameni. acum se primeste ca cineva calca pe aceeas grebla a doua oara. imi pare foarte rau de oamenii nostrii buni si naivi, ca niste copii. ear pe cei de la budca de impuscat trebuie!!!

***88***
Гость

Сообщение  !!! в Вт Сен 02, 2014 5:24 pm

noi deacuma ne-am descurajat...am achitat cele 10 %...dar acuma am vrea sa reziliem contractul...cu asa temp de lucru nici nu ne este a plati...

!!!
Гость

A mai fost cineva pe la Tudor Strisca zilele acestea?

Сообщение  Marin в Вт Сен 02, 2014 11:23 am

Iata si toamna a venit.
Am doar o intrebare referitor la constructie.
A mai fost cineva zilele acestea ca sa vada daca s-a pus nivelul 5 inca la vreo casa?

Marin
Гость

tre de propus sa puna camere ca sa putem vizualiza ce se face in regim online acolo

Сообщение  Marin в Пт Авг 29, 2014 10:19 am

Daca oamenii totusi achita bani, tre sa cerem macar camere ca sa putem vizualiza ce se face in regim online acolo.
Asa cum multi lucreaza peste hotare, si nu mereu pot sa mearga la constructie, nu ar fi rau ca acestia sa puna camere totusi.

Marin
Гость

rrr

Сообщение  rrrrr в Пт Авг 29, 2014 9:02 am

dapu ce sa facem mai departe eu trebu sa iau documentele de la BTI si sa achit acei 10 procente sa dau bani cui va pe degeaba eu nu vreau dati sa ne ingramadim mai multi la butca sa facem ceva ca un minting ca ei cer bani dar noi navem nici o speranta ca vom avea case. Ca de achitat cum am inteles trebu 10 procente si iar apoi lunar, dar pentru ce?

rrrrr
Гость

Сообщение  Спонсируемый контент

Спонсируемый контент

Страница 3 из 15 Предыдущий  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Следующий